Цікаві кейси
Закриття кримінального провадження в підготовчому судовому засіданні
Адвокати юридичної фірми GOLAW домоглися закриття кримінального провадження за обвинуваченням посадової особи крупної фармацевтичної компанії в придбанні з метою збуту та збуті завідомо фальсифікованого лікарського засобу в підготовчому судовому засіданні.
Власник фармацевтичної компанії звернувся до адвокатів GOLAW у зв’язку із проведенням ряду обшуків та накладенням арештів на майно компанії та співробітників. Крім того, головному бухгалтеру фірми було повідомлено про підозру та обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою із альтернативою внесення застави в розмірі більше ніж пів мільйони гривень.
Справа була відкрита у зв’язку із заявою про злочин, поданою компанією-конкурентом. За версією сторони обвинувачення головний бухгалтер фармацевтичної компанії, у попередній змові з групою осіб, неодноразово здійснював фальсифікацію з метою збуту та реалізації лікарського засобу, що не був внесений до Державного реєстру лікарських засобів України.
В першу чергу адвокати GOLAW домоглися в судовому порядку зміни запобіжного заходу на особисте зобов’язання та повернули внесену раніше заставу. Окрім того, було скасовано арешти та повернуто майно компанії та її співробітників, що було вилучено під час обшуків.
Було зібрано доказову базу для доведення відсутності складу злочину у діях головного бухгалтера компанії. Після передачі обвинувального акту до суду адвокати GOLAW були повністю готові відстоювати позицію клієнта та отримати виправдувальний вирок.
При цьому, під час підготовки до першого засідання в суді адвокатами GOLAW було виявлено порушення стороною обвинувачення строків досудового розслідування. Це полягало в передачі обвинувального акту до суду поза межами строків, встановлених кримінальним процесуальним законодавством для досудового розслідування.
На підставі відповідного обґрунтованого клопотання адвокатів суд першої інстанції закрив кримінальне провадження.
Суди апеляційної та касаційної інстанцій підтримали позицію адвокатів GOLAW та залишили в силі рішення суду першої інстанції. Всі спроби сторони обвинувачення довести відсутність порушення вимог законодавства щодо строків досудового розслідування виявилися марними та були спростовані адвокатами в судах.
Детальніше ознайомитися з ухваленими у справі судовими рішеннями можна за наступними посиланнями:
https://reyestr.court.gov.ua/Review/92545084
Скасування підозри на стадії досудового розслідування з подальшим закриттям справи
За скаргою адвокатів GOLAW повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення було скасовано слідчим суддею через процесуальні порушення допущенні правоохоронцями. Строки відведені законодавством для розслідування було майже вичерпано, а отже часу для складання та вручення нової підозри не було. Кримінальне провадження щодо клієнта було закрито.
Керівник державної організації звернувся до юридичної фірми GOLAW у зв’язку із відновленням раніше закритого щодо нього кримінального провадження. Він підозрювався у вчиненні протиправного впливу на працівника органу державної виконавчої служби.
В першу чергу адвокатами було пораховано процесуальні строки виділені законодавством для досудового розслідування та виявлено, що у цій справі їх залишилося обмаль. В такій ситуації адвокатами було запропоновано найшвидший для Клієнта варіант вирішення ситуації, а саме спробувати процедуру скасування повідомлення про підозру в судовому порядку.
Адвокати GOLAW були переконані, що у діях клієнта відсутній склад інкримінованого йому правопорушення. При цьому варіант не доводити справу до розгляду у суді по суті є завжди менш затратним для Клієнта як в матеріальному, так і в моральному аспекті. Тому перш за все ми завжди аналізуємо можливість закриття справи щодо клієнта під час досудового розслідування.
В цій справі така процесуальна можливість була виявлена. Незважаючи на те, що ситуація була не типова, а судова практика по подібним порушенням відсутня, вказані адвокатами підстави для скасування підозри були визнані слідчим суддею достатніми.
Порушення полягало в тому, що в період між закриттям кримінального провадження та його відновленням (у зв’язку із скасуванням відповідної постанови) набрав чинності закон № 2617-VІІІ від 22.11.18 р. Відповідно до його вимог, інкриміноване клієнту кримінальне правопорушення було віднесено до проступків та визначено обов’язкову процедуру нового повідомлення про підозру у вчиненні проступку. Такої процедури правоохоронцями дотримано не було.
Рішення суду було оскаржено прокурором до суду апеляційної інстанції. Колегія суддів Київського апеляційного суду підтримала позицію адвокатів GOLAW та залишила в силі рішення суду першої інстанції: повідомлення про підозру було скасовано.
Детальніше ознайомитися з ухваленими у справі судовими рішеннями можна за наступними посиланнями:
Скасування підозри у вищому антикорупційному суді
На стадії досудового розслідування адвокати GOLAW домоглися скасування повідомлення клієнта про підозру у скоєнні злочинів, зокрема, участі у злочинній організації, метою якої було захоплення державної влади шляхом встановлення контролю над Вищою кваліфікаційною комісією суддів України (ВККСУ), Вищою радою правосуддя (ВРП) і створенні штучних перешкод в роботі ВККСУ та її членів.
Високопосадовець державного органу системи правосуддя звернувся до адвокатів GOLAW у зв’язку із повідомленням йому про підозру в участі у злочинах, скоєних злочинною організацією та спрямованих на узурпацію влади, створенні перешкод в роботі ВККСУ та її членів, а також наданні неправомірної вигоди.
Розслідування велось Національним антикорупційним бюро України. Після вручення підозри правоохоронці просили суд застосувати до клієнта запобіжний захід у виді застави. Адвокатам вдалося переконати як слідчого суддю, так і суддів апеляційної палати Вищого антикорупційного суду у відсутності підстав для застосування до клієнта застави та достатності особистого зобов’язання, що є найм’якішим запобіжним заходом.
Після ґрунтованого дослідження повідомлення про підозру, адвокатами виявлено підстави для скасування більшої частини повідомлення про підозру. Ними стали: декриміналізація діяння «участь у злочинах, вчинюваних злочинною організацією» та відсутність в повідомленні про підозру відомостей про дії (бездіяльність) клієнта, які б свідчили про наявність об’єктивної сторони складу злочину, що полягає у створенні штучних перешкод у роботі ВККСУ та її членів.
Після розгляду скарги адвокатів на повідомлення про підозру, Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду ухвалила рішення, яким частково провадження було закрито та відповідну частину підозри було скасовано.
Щодо частини підозри, що стосується надання неправомірної вигоди, то тут ситуація теж під контролем. Після направлення справи до суду адвокати будуть вимагати ухвалення виправдувального вироку. При цьому підстав для хвилювання немає, адже наразі вже минули строки давності та клієнта в будь-якому разі буде звільнено від кримінальної відповідальності.
Детальніше ознайомитися з ухваленим у справі судовим рішенням можна за наступним посиланнями:
Закриття справи на стадії досудового розслідування у зв’язку із встановленням відсутності складу правопорушення
За заявою адвокатів GOLAW кримінальне провадження, в якому здійснювалось розслідування щодо посадових осіб компанії клієнта, було закрито у зв’язку із встановленням відсутності в їх діях складу кримінального правопорушення.
Іноземний інвестор, що здійснював будівництво сонячної електростанції, звернувся до адвокатів GOLAW у зв’язку із блокуванням його діяльності в Україні. У компанії вилучили фінансово-господарські документи та наклали арешти на банківські рахунки. Такі заходи були застосовані правоохоронцями у зв’язку із розслідуванням, яке стосувалося заволодіння посадовими особами компанії клієнта державними коштами.
Компанія з іноземними інвестиціями під час будівництва власної сонячної електростанції сформувала податковий кредит з податку на додану вартість, який в подальшому відшкодувала з державного бюджету України. На думку правоохоронців, компанія не мала права на відшкодування, оскільки сонячні батареї, які були облаштовані на сонячну електростанцію, мали завищену вартість.
Перш за все адвокати GOLAW в судовому порядку досягли скасування арештів грошових коштів на банківських рахунках компанії, а також повернення тимчасово вилучених документів. Це дало можливість компанії продовжити нормальне функціонування.
В подальшому було зібрано та подано до правоохоронних органів ряд доказів, які спростовували версію обвинувачення. За заявою адвокатів кримінальне провадження було закрито на етапі досудового розслідування у зв’язку із встановленням відсутності в діях посадових осіб компанії клієнта складу кримінального правопорушення.
Закриття кримінального провадження на стадії досудового розслідування
Після реалізації адвокатами ряду заходів з оскарження дій та бездіяльності правоохоронних органів справу, що розслідувалась за фактом ухилення від сплати податків, було закрито на стадії досудового розслідування.
В українських офісах клієнта GOLAW, що є одним із найкрупніших рітейлерів одягу в світі було проведено обшуки. Вилучено документи та комп’ютерну техніку. Співробітників почали викликати на допити. На частину майна накладено арешти.
За версією слідства службові особи рітейлера у змові із генпідрядником, що здійснював будівництво та ремонт магазинів клієнта, та рядом фіктивних підприємств проводили безтоварні операції. Метою була нібито конвертація грошових коштів, які в подальшому були використані для виплати заробітної плати найманим для ремонту та будівництва працівникам «в конвертах».
Із фабули справи абсолютно зрозумілим був той факт, що справа до суду направлена не буде. Її відкрито лише з метою тиску на бізнес. З огляду на зазначене, основною метою адвокатів стало скасування арештів, повернення майна компаній та якнайшвидше закриття кримінального провадження.
Адвокатами GOLAW було успішно реалізовано всі вищезазначені заходи через оскарження до суду як рішень слідчих суддів про арешт, так і відповідних дій та бездіяльності правоохоронних органів.
Результатом комплексної роботи стало закриття кримінального провадження за відсутністю в діянні складу кримінального правопорушення.