Основні законодавчі зміни
Що змінилося в кримінальному праві та процесі у 2024 році?
Змінено порядок обчислення строків досудового розслідування
01 січня 2024 року набув чинності закон, яким встановлено нові правила обчислення строків досудового розслідування.
Відтепер строк досудового розслідування обчислюється з моменту повідомлення особі про підозру, а не з моменту внесення відомостей до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань або винесення постанови про початок досудового розслідування у порядку ст. 615 КПК України, як було у попередній редакції ст. 219 КПК України.
Зазначене положення застосовується до всіх кримінальних проваджень, досудове розслідування або судовий розгляд яких не завершено до дня набрання чинності цим законом.
Посилено самостійність Спеціалізованої антикорупційної прокуратури
01 січня 2024 року набув чинності закон, яким внесено зміни до ряду нормативних актів, які регулюють діяльність Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (далі – САП), зокрема до КПК України, Закону України «Про прокуратуру», а також до Закону України «Про державну таємницю».
Відтепер нормами КПК України, зокрема ст. ст. 3 та 36 КПК України, встановлюється, що керівник САП прирівнюється до керівника органу прокуратури.
Крім того, уточнено, що керівник САП та його заступники мають право доповнити, змінити або відмовитись від апеляційної чи касаційної скарги, заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, внесених ними, керівниками, заступниками керівників підрозділів чи прокурорами САП.
Також спір про підслідність у кримінальному провадженні, яке може належати до підслідності Національного антикорупційного бюро України, вирішують Генеральний прокурор або заступник Генерального прокурора – керівник САП.
До Закону України «Про прокуратуру» було доповнено новаціями, спрямованими на забезпечення організаційної незалежності САП, зокрема передбачено:
- надання повноважень керівнику САП затверджувати штатний розпис, кошторис та організацію діяльності САП;
- утворення у структурі САП підрозділів із забезпечення документообігу, режимно-секретної роботи, управління персоналом та внутрішнього контролю;
- процедуру конкурсного відбору для призначення на адміністративну посаду в САП та на посаду прокурорів;
- встановлено вимоги до членів конкурсної комісії;
- закріплення механізму підзвітності керівництва САП та проведення аудиту діяльності САП із залученням міжнародних експертів;
- передбачення окремого фінансування САП.
Додатково у Законі України «Про державну таємницю» керівника САП було включено до переліку осіб, яким надається доступ до державної таємниці усіх ступенів секретності.
Доповнено розділ КК України про кримінальні правопорушення у сфері господарської діяльності в частині виокремлення окремих видів контрабанди
01 січня 2024 року набув чинності закон, яким кримінальний процесуальний закон доповнено складами злочинів, пов’язаних з контрабандою.
Відтепер контрабанда, тобто переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю товарів та інших цінностей, поділяється на такі види залежно від предмета:
- контрабанда культурних цінностей та зброї (ст. 201 КК України) – карається позбавленням волі на строк від 3 до 7 років;
- контрабанда лісоматеріалів та цінних порід дерева (ст. 201-1 КК України) – карається позбавленням волі на строк від 3 до 5 років;
- контрабанда товарів (ст. 201-3 КК України) – карається штрафом від 170 тисяч грн до 425 тисяч грн;
- контрабанда підакцизних товарів (ст. 201-4 КК України) – карається штрафом від 340 тисяч грн до 680 тисяч грн або позбавленням волі на строк від 3 до 6 років.
Щодо кожного з перелічених складів злочинів передбачено кваліфікуючі обставини, а саме:
- вчинення злочину, пов’язаного з контрабандою, особою, яка була раніше судимою за контрабанду;
- вчинення злочину, пов’язаного з контрабандою, службовою особою, за попередньою змовою, групою осіб або організованою злочинною організацією;
- вчинення злочину, пов’язаного з контрабандою, у значному та великому розмірі.
Досудове розслідування кримінальних проваджень, пов’язаних з контрабандою культурних цінностей та зброї здійснюватиметься Службою безпеки України, а з контрабандою лісоматеріалів та цінних порід дерева, товарів та підакцизних товарів – Бюро економічної безпеки України.
Внесено зміни до норм КПК України щодо складу суду під час розгляду справи у суді першої інстанції
16.05.2024 набув чинності закон, яким встановлено, що відтепер розгляд кримінального провадження у ВАКС здійснюватиметься суддею одноособово.
Водночас судовий розгляд, що розпочався до набрання чинності зазначеним законом і проводиться в суді першої інстанції колегіально судом у складі трьох суддів, продовжується та завершується колегіальним складом суду.
Крім того, встановлюються додаткові випадки обов’язкового колегіального розгляду кримінальної справи у місцевих судах. Так, кримінальне провадження в суді першої інстанції здійснюється колегіально судом у складі трьох суддів лише за клопотанням обвинуваченого щодо злочинів, у вчиненні яких обвинувачується:
- Президент України, повноваження якого припинено;
- народний депутат України;
- Прем’єр-міністр України;
- член Кабінету Міністрів України;
- Генеральний прокурор, заступник Генерального прокурора – керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури;
- Голова Служби безпеки України;
- Директор Державного бюро розслідувань;
- Директор Національного антикорупційного бюро України;
- Голова Національного агентства з питань запобігання корупції;
- Голова Антимонопольного комітету України;
- Уповноважений Верховної Ради України з прав людини;
- Голова та судді Конституційного Суду України;
- Голова Верховного Суду, голови вищих спеціалізованих судів;
- Голова Вищої ради правосуддя та ін.
Запроваджено умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для участі осіб в обороні країни, захисті її незалежності та територіальної цілісності
19.05.2024 набув чинності закон, яким встановлено, що під час проведення мобілізації та/або дії воєнного стану до осіб, які відбувають покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, судом може бути застосовано умовно-дострокове звільнення для проходження ними військової служби за контрактом.
Водночас умовно-дострокове звільнення від відбування покарання не застосовується до осіб, засуджених за вчинення:
- злочинів проти основ національної безпеки України;
- умисного вбивства двох або більше осіб, або вчиненого з особливою жорстокістю, або поєднаного зі зґвалтуванням або сексуальним насильством;
- особливо тяжких корупційних кримінальних правопорушень;
- кримінальних правопорушень проти статевої свободи та статевої недоторканості особи (ст. ст. 152-156– 1 КК України);
- кримінальних правопорушень, пов’язаних з тероризмом (ст. ст. 258-258-6 КК України);
- порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами в стані сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, якщо вони спричинили загибель кількох осіб (ч. 4 ст. 286-1. КК України);
- посягання на життя працівника правоохоронного органу, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця (ст. 348 КК України);
- кримінального правопорушення особами, які згідно з пп. 1 п. 3 примітки до ст. 368 КК України займали особливо відповідальне становище.
Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом може бути застосовано судом, якщо засуджений виявив бажання проходити військову службу за контрактом та відповідає вимогам проходження військової служби за контрактом, визначеним статтею 21 5 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”.
Також КК України було доповнено складом злочину, пов’язаним з ухиленням від прийняття на військову службу за контрактом особою, яку під час проведення мобілізації та/або дії воєнного стану звільнено умовно-достроково від відбування покарання для проходження військової служби.
Вдосконалено функціонування інституту службових осіб, відповідальних за перебування та забезпечення дотримання прав затриманих
19.04.2024 набув чинності закон, яким встановлено, що в органі, до складу якого входить підрозділ органу досудового розслідування, мають бути призначені одна або декілька службових осіб, відповідальних за перебування та забезпечення дотримання прав затриманих.
При цьому зазначеним законом визначено, що відповідальними за перебування та забезпечення дотримання прав затриманих не можуть бути слідчі, дізнавачі, керівники органів досудового розслідування, керівники органів дізнання, інші співробітники підрозділу органу досудового розслідування та оперативних підрозділів.
Серед новацій щодо статусу службової особи, відповідальної за перебування та забезпечення дотримання прав затриманих варто відзначити, що відтепер зазначена службова особа зобов’язана:
- роз’яснити затриманому підстави його затримання, права й обов’язки;
- здійснити опитування щодо обставин затримання, застосування уповноваженою службовою особою заходів примусу, проведення особистого обшуку та вилучення майна, повідомлення затриманого про підстави затримання та його права, повідомлення третіх осіб про факт затримання, стан здоров’я затриманого;
- у разі виявлення порушень дотримання прав затриманої особи, фактів катування, жорстокого або нелюдського ставлення до неї негайно вжити заходів щодо їх припинення та доповісти про такі факти керівнику органу, до складу якого входить підрозділ органу досудового розслідування, і письмово повідомити прокурора.
Притягнення до кримінальної відповідальності членів колегіального органу за ст. 368 КК України: позиція Верховного Суду
Кримінальний касаційний суд у складі Верховного Суду (далі – ВС) у постанові від 23.04.2024 у справі № 726/776/17 роз’яснив, за яких умов члени колегіального органу можуть бути субʼєктами злочину, передбаченого ст. 368 КК України.
Суть кримінального провадження зводиться до того, що особа як завідувач сектору розслідування, аналізу та обліку аварій та виробничого травматизму Управління Держпраці у Чернівецькій області та голова комісії з проведення спеціального розслідування отримав неправомірну вигоду за підписання та видачу позитивного висновку комісії з проведення спеціального розслідування нещасного випадку смерті директора ДП «Берегометське лісомисливське господарство» та визнання його таким, що пов`язаний із виробництвом.
Суд першої інстанції ухвалив вирок, визнавши особу винуватим у вчиненні кримінального правопорушення за ч. 3 ст. 368 КК України. Суд апеляційної інстанції залишив вирок без змін.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, засуджений подав касаційну скаргу, яку серед іншого мотивував тим, що у нього як голови комісії по спеціальних розслідуваннях були відсутні повноваження самостійно ухвалювати рішення. Крім того, на його думку, суди не звернули увагу на постанову ВС у справі № 243/1573/17, згідно з якою кваліфікація дій за ст. 368 КК України виключається, якщо прийняття рішення є компетенцією колегіального органу.
ВС, аналізуючи доводи скаржника, зазначив, що дії особи, яка є членом колегіального органу можуть кваліфікуватися за ст. 368 КК України й у тих випадках, якщо розв’язання питання, за яке передавалася неправомірна вигода, ухвалюється цим колегіальним органом спільним рішенням за результатами голосування. До того ж немає значення яке рішення було ухвалене таким колегіальним органом (таке яке цікавило надавача неправомірної вигоди або ж навпаки, тобто позитивне чи негативне), оскільки кримінальна відповідальність у ст. 368 КК України встановлена за конкретні діяння, серед яких є й одержання неправомірної вигоди, без конкретизації успішності досягнення бажаного результату надавачем неправомірної вигоди.
Крім того, Суд вказав, що посилання сторони захисту на постанову ВС від 13.01.2021 у справі № 243/1573/17 є нерелевантним, оскільки у вказаній справі мова йшла про відсутність повноважень у заступника міського голови на визначення комунального майна, яке підлягає приватизації.
Отже, члени колегіального органу, які отримують неправомірну вигоду за прийняття рішень, вчинення дій, що входять до компетенції такого органу, є суб`єктами відповідних корупційних правопорушень.
Що змінилося в кримінальному праві та процесі у 2023 році?Кримінальна відповідальність: зміни до КК України за час воєнного стануЩо змінилося в кримінальному праві та процесі у 2022 році?Що змінилося в кримінальному праві та процесі у 2021 році?
Кримінальна відповідальність: зміни до КК України за час воєнного стануЩо змінилося в кримінальному праві та процесі у 2022 році?Що змінилося в кримінальному праві та процесі у 2021 році?
Що змінилося в кримінальному праві та процесі у 2022 році?Що змінилося в кримінальному праві та процесі у 2021 році?
Що змінилося в кримінальному праві та процесі у 2021 році?
Дякуємо за Ваш запит. Ми зв'яжемося з Вами найближчим часом!
Дякуємо !
Ви підписані на розсилку останніх новин